girl wearing white sleeveless dress beside balloons

Pentru sănătatea copiilor noștri – prevenție mai ales!

Important pentru un copil ca să fie sănătos este să se bucure de ceea ce i se întâmplă! Important pentru un părinte este ca al lui copil să fie sănătos și fericit!

girl in green jacket standing on water

Mai este o săptămână și începe școala.

De fapt copiii merg în colectivitate și părinții, pe lângă grijile financiare inerente oricărui început, devin preocupați de faptul că ai lor copii vor începe să se îmbolnăvească mai des.

Și dacă este vorba de prevenție sunt excluse medicamentele – acestea pot fi recomandate doar de medici.

Care sunt provocările:

  • trezirea mai dimineață și plecarea de acasă indiferent de vreme – cer senin, ploaie sau ninsoare, caniculă sau ger;
  • majoritatea activităților vor fi în interior și mai puțin în aer liber;
  • copii vor sta mai multe ore departe de familie, de părinți, cei mici vor plânge aproape în fiecare zi la despărțirea de părinți sau bunici;
  • întâlnirea cu alți copii – este un prilej de socializare, de a lega prietenii – dar va conta și faptul că fiecare va veni cu propriile obiceiuri dar și cu cu alte tulpini de virusuri;

Pentru păstrarea sănătății copiii noștri au nevoie de alimentație adecvată, mișcare, mediu înconjurător cu cât mai puțină poluare și foarte multă iubire.

Alimentație adecvată

Să profităm de faptul că este sfârșitul verii și începutul toamnei , adică se pot găsi din abundență fructe și legume proaspete.

Pentru copiii mari, mai ales, tentația este de a se alimenta la școală cu dulciuri, produse fast food. Cu ajutorul cadrelor didactice, părinții ar putea să îi convingă ca, în pauză să consume pachețelul de acasă cu un fruct sau un un sandvici, iar de băut apă sau limonadă.

Fiind în creștere, necesarul de proteine și minerale este mare și trebuie asigurat din surse de calitate:

  • carne slabă, preferabil de pasăre,
  • pește (măcar de 2 ori pe săptămână,) cel gras – somon, macrou – reprezintă și o sursă de vitamina D, necesară menținerii sănătății oaselor și întăririi imunității,
  • ou, mai ales gălbenușul, cam unul la 2 zile,
  • brânză, iaurt – sursă de probiotice pentru menținerea tranzitului intestinal ;
  • fasole linte, năut, pâine integrală,
  • fructele dulci – crude sau uscate sau sub formă de compot, gem -, mierea pot asigura necesarul de energie și pot înlocui cu succes dulciurile cu mult zahăr ( prăjituri, torturi etc)

Foarte important este și orarul meselor, în măsura în care poate fi respectat:

  • mic dejun: între orele 06:30 – 07:30 – de exemplu 200 ml lapte cu cacao + 1 sandvici cu unt și miere sau gem de fructe,
  • prima gustare la ora 10:00 – un fruct
  • masa de prânz între orele 12:30 – 14:00 – de exemplu 200 ml supă sau ciorbă + friptură de pasăre sau pește cu cartofi sau cu legume
  • a doua gustare la ora 16:30 – 200 ml iaurt cu biscuiți simpli
  • cina intre orele 19:30 – 20:00 – de exemplu mămăliguță cu brânză

Este indicat ca acest orar să îl adaptați în funcție de programul dumneavoastră, dar și al copiilor și apoi să îl păstrați inclusiv în perioada vacanțelor.

Mișcare

Lăsați-i să alerge, să se joace, să participe la orele de sport – au multă energie de eliberat. Când sunteți împreună, căutați să ieșiți din casă, măcar o oră pe zi și dați-le voie să se manifeste prin mișcare. Țineți cât mai departe de ei tentația telefonului, televizorului etc.

Mediul înconjurător cu cât mai puțină poluare

Aici este simplu pentru cei care locuiesc la țară sau la curte, dificil pentru cei care locuiesc în oraș – și din acest motiv plimbarea în parc este obligatorie.

Suplimente utile:

Vitamina C, vitamina D, Organic Noni, sunt doar câteva dintre produsele pe care le-aș recomanda pentru întărirea imunității copiilor dumneavoastră. Pot fi adăugate unele care să le susțină efortul intelectual, în funcție de vârstă și etapa de școlarizare în care se află. Important este ca lor să le placă să învețe, să se simtă iubiți, să socializeze, să fie copii deștepți și fericiți.

Ne-am energizat la malul mării

Cine spune că februarie e o perioadă nepotrivită pentru a vizita litoralul nu a cunoscut echipa CaliVita de la Constanţa.

O mâna de oameni inimoşi, pasionaţi, încrezători şi , cel mai important, generoşi, au ales să ne împărtăşească experienţele lor pozitive şi au organizat Conferinţa Medicală intitulată „Bucură-te de sănătate”, având ca partener firma CaliVita International Romania.

Tematica abordată a acoperit o paletă largă de probleme de sănătate,  în aşa fel încât, orice invitat, din cei peste 120,  să găsească cel putin o informaţie utilă sieşi sau familiei din care face parte.

După o introducere scurtă şi emoţionantă pe care a susţinut-o gazda noastră, d-na Maricica Chenaru, au urmat expunerile invitaţilor.

D-na dr Magdalena Oprea ne-a povestit  despre copii şi cum produsele CaliVita îi ajută să crească sănătoşi şi fericiţi.  Vasta dumneaiei experienţă şi profesionalismul dânsei nu au scăpat neremarcate. De aceea, consecutiv prezentării, a fost nevoie să răspundă câtorva întrebări puse din public de cei care s-au lovit de afecţiuni ce îşi pot găsi rezolvarea prin folosirea produselor CaliVita.

Apoi,  am aflat de la d-na dr. Dana Şelaru cât de important este ca aparatul nostru digestiv, mai ales ficatul, să funcţioneze în parametrii normali. Şi dumneaiei a avut apoi parte de solicitări din partea audienţei.

Surpriza a fost că a participat la acest eveniment şi dl prof. univ. dr. Sorin Rugină, rectorul universităţii Ovidius încurajând promovarea soluţiilor naturale în sprijinul sănătăţii.

Eu, Camelia Florea, mi-am pus singură întrebări despre imunizarea naturală, am găsit răspunsuri  şi, aici,  am avut onoarea de a vi le împărtăşi . Astfel am marcat cei 10 ani de colaborare cu CaliVita. Vă doresc tuturor să aveţi parte de astfel de sărbătoriri!12745497_1005826992822261_7371037089069508381_n

A urmat cofee-break.

De fapt a fost Daily Recharge break, pentru că fiecărui participant i s-a oferit, pe lângă mapa cu materiale informative, biletul de participare la tombolă şi căte cel puţin un pliculeţ din cel mai „tânăr” produs CaliVita.

După  bine-meritata pauză, ne-a încântat la propriu, expunerea d-nei dr Etelka Anebtawi. Ne-a arătat cum exerciţiile fizice efectuate constant împreună cu utilizarea suplimentelor CaliVita ne asigură mobilitatea articulaţiilor şi soliditatea oaselor.

Când d-na Adela Goga ne-a făcut comparaţii între produsele noastre şi cele de sinteză, a demonstrat cum suplimentele folosite de noi  intervin activ în menţinerea sănătăţii, ni s-a reconfirmat că am facut alegerea perfectă în momentrul semnării declaraţiei de afiliere la marea familie CaliVita.

La un aşa mare şi preţios volum de informaţii era firesc să fie necesară suplimentarea numărului de scaune pentru participanţi. Au fost prezenţi în sală chiar şi membri CaliVita de la Brăila şi Tulcea. Tot ce s-a întâmplat acolo a făcut să merite efeortul.

Ce credeţi că am aşteptat cu nerabdare toţi?

Tombola .. .

Au fost „puse la bătaie” 5 flacoane cu deliciosul Gummy Kids, 2 cărţi despre „Alimentaţia adecvată celor 4 grupe sanguine” şi vouchere oferite de d-na dr Oprea şi d-na dr Şelaru,  pentru acordarea câte unei consultaţii gratuite.

Am plecat din Constanţa mai bogată sufleteşte şi mai pregătită să fac faţă provocărilor vieţii.

Mulţumesc echipei CaliVita Constanţa !